A labdarúgás olyan sport, ahol a pályán minden pozíció egyedi készségeket és tehetséget igényel. De talán egyetlen szerep sem olyan egyedi és meghatározó, mint a kapusé. A kapusok az utolsó védők, akik a kritikus pillanatokban képesek megmenteni csapatukat és győzelmet hozni. Ebben a cikkben megnézzük az egyik legjobb ma élő kapust – Thibaut Courtois-t –, és összehasonlítjuk más legendás kapusokkal, hogy megtudjuk, ki a legjobb.
Thibaut Courtois belga profi labdarúgó, aki jelenleg a Real Madridban és a belga válogatottban játszik. 1992-ben született Belgiumban, pályafutását a Genknél kezdte, ahol gyorsan a klub egyik legígéretesebb fiatal kapusává nőtte ki magát. Alig 19 évesen Courtois-t a londoni Chelsea szerezte meg, de azonnal kölcsönadta az Atlético Madridnak, ahol kezdett egyre népszerűbb lenni. Azóta karrierje robbanásszerűen ívelt fel: kétszer lett Spanyolország bajnoka (az Atlético Madriddal és a Real Madriddal), megnyerte a Bajnokok Ligáját, és a 2018-as labdarúgó-világbajnokság legjobb kapusának is elismerték.
Hogy megértsük, milyen jó Thibaut Courtois, ismerjük meg kulcsfontosságú képességeit és tulajdonságait, amelyek a világ egyik legjobb kapusává tették:
Lev Yashin az egyetlen kapus, aki elnyerte az Aranylabdát, és minden idők egyik legjobb kapusaként tartják számon. Egész pályafutását a Dinamo Moszkvánál és a Szovjetunió válogatottjában töltötte, ahol elképesztő reflexeiről, kiváló sorjátékáról és kivételes vezetői tulajdonságairól volt ismert.
Összehasonlítás Courtois-szal:
Yashin, aki egyfajta "tekintély" volt, Courtois inkább egy nyugodt és magabiztos védő szerepét tölti be, aki képes bizalmat kelteni társaiban.
Gianluigi Buffon a futball világának egyik legismertebb alakja, és kétségtelenül a történelem egyik legnagyobb kapusa. Az olasz kapus a Parmánál kezdte pályafutását, ahol gyorsan fiatal tehetségként nőtte ki magát, majd pályafutása nagy részét a Juventusnál töltötte, és közben klubikonná vált. Buffon számos klubcímet nyert, és 2006-ban világbajnok is lett Olaszországgal. Játékát nem csak a következetesség, hanem a páratlan technikája is jellemezte, amely a jövő kapusgenerációinak etalonjává tette. Reakciók és reflexek: Buffon és Courtois két kapus, akik kivételes reflexeikről ismertek. Buffon azonban jelentős magassága (191 cm) ellenére mozgékonyabb és rugalmasabb volt, és a kulcsfontosságú pillanatokban elképesztő reakciókkal büszkélkedhetett. Courtois eközben fizikumára és jó pozíciójára támaszkodik, ami lehetővé teszi számára, hogy ugrás nélkül blokkolja a lövéseket. Játssz kilépéseken: Buffon mindig is híres volt a kilépéseknél tapasztalt megfontolt játékáról. Ellentétben Courtois-szal, aki agresszívebb tud lenni a labdával, Buffon megfontoltabb volt, és nagy körültekintéssel választotta meg a lehetőségeit. Mindazonáltal mindkét kapus kiváló pozicionálásról és döntéshozatalról tesz tanúbizonyságot, ami egyformán megbízhatóvá teszi őket utolsó védelmi vonalként. Vezetői képesség: Buffon karizmáiról és vezetői tulajdonságairól volt ismert, ami segítette őt a védelem vezetésében és a csapatmorál fenntartásában. Courtois, bár magabiztos kapus, nem rendelkezik ezzel a karizmával, de ezt magabiztos játékkal és higgadtsággal pótolja, ami a kulcsmeccseken is fontos.
Iker Casillas, akit a „Szentnek” becéztek a kritikus pillanatokban végzett hihetetlen védések miatt, egy másik legenda a kapusok körében. Pályafutása nagy részét a Real Madridnál töltötte, ahol számos címet nyert, köztük három Bajnokok Ligáját. A spanyol válogatott az ő irányításával 2010-ben két Eb-t és világbajnokságot nyert. Casillas egyike azoknak a kapusoknak, akik kiemelték gyorsaságát és hihetetlen reflexeit, amelyek révén a kritikus pillanatokban többször is megmentette csapatát.
Összehasonlítás Courtois-szal:
Reakciók és reflexek: Casillas mindig is híres volt gyors mozdulatairól és hihetetlen reakcióiról, különösen az egy-egy meccseken. Gyakran vállalta a megváltó szerepét olyan helyzetekben, amikor a leggyorsabb és legpontosabb döntést kellett meghoznia. Ebben a tekintetben Casillas jobb, mint Courtois, akinek játékstílusa kevésbé "drámai", de következetesebb és kiszámíthatóbb. Kilépési játék: Courtois-szal ellentétben, aki gyakran száll ki a tizenhatosból, hogy elkapja a labdát, Casillas óvatosabb volt az ilyen helyzetekben. Inkább a gólvonalon maradt, és a gyorsaságában és a reakciójában bízott. Courtois viszont a méretét és fizikai erejét használja a labdák blokkolására és a kontrázókra. Mentális erő: Mindkét kapus kiváló mentális erőt mutat, de Casillas arról ismert, hogy a legstresszesebb helyzetekben is higgadt tud maradni. Magabiztossága és vezetői tulajdonságai segítettek Spanyolországnak és a Real Madridnak megnyerni a legfontosabb meccseket. Courtois kivételes képességei ellenére még mindig nem érte el azt a karizma és bizalom szintjét, mint Casillas csapattársai és szurkolói körében.
Manuel Neuer az a kapus, aki vitathatatlanul a legtöbbet változtatta meg a poszton az elmúlt évtizedekben. Neuer, aki a Bayern Münchent és a német válogatottat képviseli, kiemelte a „swiper-keeper” fejlesztését – ebben a szerepben a kapus aktívan részt vesz a játékban, eltávolodik a bokszjavítástól és védőként lép fel. . Játékstílusa új lendületet hoz a kapus posztba, lehetővé téve számára, hogy ne csak a saját kapuját védje, hanem aktívan részt vegyen a labdaszabályozásban és a támadások kialakításában is.
Összehasonlítás Courtois-szal:
Courtois pedig a közvetlen feladatai ellátására helyezi a hangsúlyt, ami szintén megbízható játékossá teszi, de a kapus szerepkör klasszikusabb értelmében.
Ha Thibaut Courtois-t olyan legendákkal hasonlítjuk össze, mint Lev Yashin, Gianluigi Buffon, Iker Casillas és Manuel Neuer, világossá válik, hogy ezek a kapusok mindegyike egyedi, és sajátos tulajdonságaikkal különböztetik meg. A legjobb kapus kiválasztása nagyrészt preferencia és a kapus csapatban betöltött szerepének megítélésén múlik.
Courtois kétségtelenül korunk egyik legjobb kapusa. Játékstílusa kevésbé tűnik elbűvölőnek, mint Neuernek vagy Casillasnak, de következetességével, megbízhatóságával és a döntő pillanatokban kitűnő játékával kárpótol. Lehet, hogy még nem éri el az olyan kapusok hírnevét és legendás státuszát, mint Yashin vagy Buffon, de korát és lehetőségeit tekintve megvan benne a potenciál, hogy a futball történetének egyik legnagyobb alakja legyen.
Végül a válasz arra a kérdésre, hogy „Ki a jobb?” személyes preferenciáktól és értékelési kritériumoktól függ. De kétségtelenül Thibaut Courtois olyan kapus, aki már történelmet írt, és tovább építi örökségét.